Lumion -opis programu

Lumion od zawsze starał się na nowo definiować, jaki powinien być rendering: szybki, bezstresowy, z wyjątkowym rezultatem. Aby realizować takie założenie, program powinien być ekstremalnie łatwy w obsłudze dla każdego, błyskawicznie renderować obrazy, a efekt powinien być zachwycający.

Kolejne wersje Lumiona pokazują, że takie założenie sprawdza się w 100%. Wysoka jakość renderowanych obrazów idzie w parze z ultraszybkim renderingiem, a wszystko to przy zachowaniu niebywałej wręcz prostoty obsługi. Uzbrojony w szereg przyjaznych narzędzi program sprawia, że wykonanie wizualizacji nie jest już trudnym, powolnym i nużącym procesem. Bez specjalnego szkolenia, po zaledwie 15 minutach każdy może tworzyć niezwykłe obrazy, filmy i panoramy 360.

 

Szybkość

 

Pojedyncze ujęcie może renderować się zaledwie 20 sekund, do stworzenia filmu potrzeba ledwie kilku godzin. I to wszystko w rozdzielczości FullHD (1920×1080). To dlatego Lumion zaliczany jest do najszybszych programów do renderingu 3D dla architektów.

W szybkim tworzeniu wizualizacji pomagają również przepastne biblioteki. Lumion 9 zawiera 5259 obiektów, począwszy od drzew i krzewów, przez ludzi, meble, pojazdy, po małą architekturę, infrastrukturę drogową i wiele więcej. Masowe umieszczanie obiektów umożliwia w krótkim czasie wypełnienie sceny gęstym lasem, tłumem ludzi zebranych na rynku czy setkami pojazdów.

1120 materiałów pozwala błyskawicznie ubrać model w realistycznie wyglądające drewno, beton, szkło i wiele innych struktur. Każdy z materiałów można dostosować do swoich potrzeb albo stworzyć zupełnie nowy, ładując własne tekstury.

 

Łatwość

 

Nowatorski interfejs programu jest wyjątkowo prosty w obsłudze. Tworzenie ujęć i dobieranie kadrów jest łatwe, jak robienie zdjęć aparatem. Wykonanie filmu nie wymaga żadnych specjalnych umiejętności, wystarczy dodać więcej ujęć, a Lumion sam wypełni ruch kamery pomiędzy nimi.

Ustawienie dobrego oświetlenia w scenie nie jest już problemem. Nie ma potrzeby dobierania rozlicznych parametrów. Wystarczy kliknąć przycisk Styl i wybrać zestaw efektów np. do wnętrza lub otwartej przestrzeni, w pełnym słońcu lub pod wieczór – w jednej chwili projekt stanie się piękną wizualizacją z dobrze zbalansowaną kombinacją efektów. Można też w kilka minut stworzyć inny, własny styl.

Istotą każdego projektu jest model 3D zaprojektowanych obiektów. Lumion importuje modele z takich narzędzi jak Revit, 3ds Max, SketchUp, AutoCAD, Rhino, ArchiCAD oraz z wielu innych programów do modelowania. Do minimum zostało uproszczone odświeżanie modelu po zmianach dokonanych w projekcie. Jeden przycisk pozwala załadować obiekt na nowo bez utraty wcześniej nałożonych materiałów, a dzięki darmowej wtyczce LiveSync w ogóle nie ma potrzeby eksportowania i importowania projektu. Wtyczka LiveSync tworzy stałe połączenie między wybranymi programami do modelowania a Lumionem umożliwiając pracę na modelu i wizualizacji jednocześnie, dzięki czemu użytkownik otrzymuje natychmiastową odpowiedź na wprowadzane przez siebie zmiany, może rozwiązywać problemy projektowe, czy prezentować swoją pracę w wysokiej jakości, umieszczoną od razu we właściwym kontekście.

 

 

Jakość

 

Szybki rendering nie musi oznaczać kompromisu względem jakości. Lumion znany jest z fotorealizmu renderowanych scen. Dopracowane światło, przepiękna żywa zieleń, realistyczne niebo, woda, odbicia, dokładne tekstury, wszystko to razem sprawia, że bez trudu, w krótkim czasie każdy może tworzyć zapierające dech w piersiach krajobrazy, miejskie przestrzenie czy urzekające wnętrza. Szereg łatwych w użyciu narzędzi pozwala nadawać oryginalny wygląd renderingom, od bardzo realistycznych, po indywidualne w charakterze artystyczne wizje rysowane kredkami czy malowane farbami olejnymi. Aby żaden z zaprojektowanych detali nie uszedł uwadze, Lumion umożliwia renderowanie obrazów nawet w rozdzielczości 8K.

Customizable 3D Grass - Lumion -opis programu

clips 03 1 4  00000 - Lumion -opis programu

Interior Living Room e1554988604391 - Lumion -opis programu

GlassHouseLandscapes2 - Lumion -opis programu

Rain Eames House - Lumion -opis programu

BedroomShowcaseInteriors - Lumion -opis programu

RainyeveningShowcaseExteriors - Lumion -opis programu

Funkcjonalności

 

Realistyczne Niebo*

Natychmiastowe, piękne i zapierające dech w piersiach niebo. Z 39 Realistycznymi mapami nieba i wstępnie skonfigurowanymi ustawieniami Światła Dziennego w Lumionie 9 wystarczy jedno kliknięcie, aby nadać scenie idealnie czysty błękitny poranek, burzowe popołudnie, czy niezapomniany zachód słońca. Zmiana nieba, spowoduje zmianę oświetlenia całego projektu.

clips 03 1 4  01350 e1554976142817 - Lumion -opis programu

Edytowalna Trawa 3D*

Edytowalna trawa 3D wzbogaci projekty krajobrazu dodając szereg realistycznych trawników do parków, ogrodów i innych powierzchni.grass on the hillside e1554975787674 - Lumion -opis programu

Opady atmosferyczne*

Efekt opadów atmosferycznych pozwala jednym kliknięciem przejść od mżawki do ulewy, od prószenia do zamieci śnieżnej, nadając projektowi realizmu. Opady atmosferyczne dostępne są w trybach Foto i Filmowym.

atmospheric rain and snow mini - Lumion -opis programu

Materiały włochate*

Miękkie w dotyku. Kolorowe i puszyste. Nowy Materiał włochaty doda uroku i ciepła dowolnej powierzchni w każdej przestrzeni.

Furry Materials e1554975933975 - Lumion -opis programu

 

OpenStreetMap*

OpenStreetMap to fantastyczne narzędzie do natychmiastowego umieszczenia projektu w prawdziwym otoczeniu. Nowa wersja narzędzia pozwala ukryć wybrane obiekty OSM. W ten sposób można z łatwością umieścić model w centrum wielkiego miasta bez obawy, że inne obiekty będą przesłaniać widok.

maxresdefault - Lumion -opis programu

Style

Nigdy więcej polowania na właściwy efekt. Dni z drobiazgowym balansowaniem suwakami minęły. Gotowy zestaw styli dopasowany do wnętrz oraz architektury pozwala w jednej chwili zmienić projekt w piękną wizualizacje z dobrze zbalansowaną kombinacją efektów.

Style 1 - Lumion -opis programu

LiveSync

LiveSync w Lumionie  pozwala jednocześnie modelować i renderować, obserwując zmiany w czasie rzeczywistym, synchronizując kąt kamery i materiały, nie przerywając pracy nad modelem. Pozwala zobaczyć projekt w całkiem nowy sposób już podczas jego tworzenia.

Bez nazwy 1 2 - Lumion -opis programu

Lumion jest kompatybilny z większością popularnego oprogramowania do projektowania architektonicznego oraz BIM. Tworzy połączenie w czasie rzeczywistym (LiveSync) z programami Revit, SketchUp, ArchiCAD, Rhino i Vectorworks.
Importowane formaty obiektów 3D: Collada (.DEA), SketchUp (.SKP), Autodesk (.FBX), Autodesk (.DWG), Autodesk (.DXF), 3DS Max (.MAX), 3DS Max (.3DS), Wavefront (.OBJ)
Importowane formaty tekstur: TGA, DDS, PSD, JPG, BMP, PNG

Wymagania

 

SYSTEM: Windows 64-BIT WINDOWS VISTA SP2, 7 SP1, 8.1 (rekomandowany Windows 10)
RAM: 8GB (rekomendowane 16GB i więcej)
CPU: Procesor wysokotaktowany (liczba rdzeni nie ma znaczenia)
GPU: Karta graficzna 4GB pamięci (rekomendowane 6GB i więcej)
HDD: Minimum 20GB na dysku z kontem użytkownika

*tylko w PRO