#
Wstecz

Jak szybko tworzyć plan 2D, czyli rzut z góry ogrodu

by | December 6, 2023 | Architektura krajobrazu, Blog

Workflow hack od biura projektowego MIA studio

Chcesz robić olśniewające plany 2D Twojego ogrodu bez ślęczenia nad tym godzinami? Twój plan musi być estetycznie „dopieszczony”, bo wiesz jak dobrze to działa na klientów? A może bierzesz udział w konkursach architektonicznych lub pokazujesz swoje prace na Instagramie lub Pintereście? W tym artykule użytkowniczka Lumion Pro – Magdalena Filipiak-Gałecka z MIA studio – zdradzi jak możesz x-krotnie przyspieszyć tworzenie „top view” swojego projektu. To jak zdjęcie Twojego ogrodu z drona!

Wizja ogrodu, która zachwyci klienta

Nazywam się Magda Filipiak-Gałecka i razem z Iwoną Zielińską, tworzymy biuro MIA studio. Zajmujemy się projektowaniem krajobrazu i wiemy, jak każdemu architektowi zależy na tym, aby pierwsza wizja projektowa chwyciła klienta za serce. Do prezentacji swojej idei potrzebujemy nie tylko wizualizacji, ale też koncepcji ogrodu w formie rzutu w skali na planie 2D. Wizualizacje oczarują go i przeniosą w idealną przyszłość. Płaski plan z góry pozwoli mu jednak lepiej zrozumieć układ ogrodu.

MIA studio

Biuro założyły w 2016 roku dwie architektki krajobrazu Magdalena Filipiak-Gałecka oraz Iwona Zielińska. Absolwentki Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu i Universidade do Porto w Portugalii, laureatki wielu ogólnopolskich konkursów architektonicznych. Projektują zieleń zarówno w skali mikro, jak i makro. Ich specjalizacją są projekty prywatnych ogrodów nowoczesnych i naturalistycznych. Prace ich autorstwa silnie rezonują w sieci — na Instagramie konto @mia_studio_poland śledzi ponad 17 tysięcy fanów.

Sprawdź czy nie popełniasz naszych błędów przy tworzeniu planu 2D

Zawsze zależało nam na tym, aby nasze plany wyglądały zjawiskowo. Spójrz na poniższe plany 2D — choć były tworzone prawie 8 lat temu, a technologie i standardy poszły do przodu, to myślę, że nadal całkiem nieźle się bronią. Te plany miały jednak jedną, fundamentalną wadę. Zgadniesz jaką?

Chyba podpowiem ?

Otóż… dopracowanie takiego planu zajmowało nam nawet 4 dni!

Co tracisz, gdy poświęcasz tyle czasu na plan 2D?

Efekt wizualny jest świetny, ale coś za coś. Nasze małe arcydzieło pochłaniało ogromną ilość czasu, którą mogłyśmy (i chciałyśmy!) poświęcić na obsługiwanie większej ilości zleceń. Nie dawało nam to spokoju. Przygotowywałyśmy je w naszych ulubionych programach graficznych – Adobe Photoshop i Adobe Illustrator, jednak czułyśmy, że musi być lepszy sposób.

Różne rozwiązania do tworzenia koncepcji ogrodu

Widzę na Instagramie, że wielu architektów nadal podąża naszą drogą „technologiczną”. Tworzy plany w programach graficznych, aplikacjach czy na tabletach graficznych. Niektórzy korzystają też ze specjalnych programów dedykowanych architektom do tworzenia rysunkowych koncepcji ogrodów lub robią je ręcznie.

A gdyby tak cały proces przerzucić do programu BIM do projektowania…

Szukając usprawnienia w swoim workflow, postanowiłyśmy całą pracę nad planem przerzucić do programu ArchiCAD, ponieważ w nim przygotowujemy kompleksowy projekt ogrodu. Było nam łatwiej opracowywać wszystko od A do Z w jednym programie, a nie skakać z eksportem linearnego planu z Archicada do Photoshopa, a na sam koniec do Illustratora.

Po jakimś czasie zaczęłyśmy przygotowywać rzuty tylko w Archicadzie, ale już w uproszczonej, linearnej formie. Z czasem utworzyłyśmy własną paletę barw i układ rabat kreśliłyśmy wypełnieniem z odpowiednio dobranym kolorem, na sam koniec dodając jeszcze odnośniki z opisami. Szło sprawniej, ale już bez powiewu artyzmu jak dawniej…

Plan ogrodu MIA Studio wykonany w programie Archicad

I mimo wszystko nadal zajmowało to sporo czasu.
Przy ogromnych powierzchniach ogrodu potrafiłyśmy „dziergać” taki plan nawet 2 dni!

Za każdym razem pojawiało się więc to samo pytanie – co możemy jeszcze zrobić, aby przyspieszyć naszą pracę?

A może program do tworzenia planów i rysunków ogrodów?

Rozważałyśmy tworzenie bardziej artystycznych planów w programach rysunkowych bądź tych dedykowanych stricte architektom krajobrazu. Związane byłoby to jednak z pracą w kolejnym programie. A wszystko, co „budujemy” w ARCHICAD trafia do programu Lumion i to właśnie w nim przygotowujemy dobór roślinności.

Magdalena Filipiak-Gałecka MIA studio, Pracując w Lumion skróciłyśmy czas tworzenia planu 2D do kilku godzin, na upartego czysty plan można uzyskać już w kilka minut

Nasz obecny workflow oparty o Archicad plus Lumion

W pewnym momencie odkryłyśmy, że Lumion można wykorzystać nie tylko do tworzenia koncepcji ogrodu, ale również planu 2D w formie rzutu w skali. I to był moment, w którym nasz proces projektowy radykalnie przyspieszył. Pracując w Lumion skróciłyśmy czas tworzenia planu 2D do kilku godzin, na upartego czysty plan można uzyskać już w kilka minut. Efekt możecie zobaczyć na renderze poniżej. Jeśli chcielibyście dowiedzieć się jak to zrobić, przygotowałam 5-minutowy tutorial i instrukcję krok po kroku na końcu tego artykułu.

Magdalena Filipiak-Gałecka MIA studio, Pracując w Lumion skróciłyśmy czas tworzenia planu 2D do kilku godzin, na upartego czysty plan można uzyskać już w kilka minut

Zwizualizuj koncepcję ogrodu w Lumion

Szybkie i piękne “top view” – rysunkowe lub realistyczne

Lumion ma też różne gotowe style, między innymi realistyczne i rysunkowe, które bardzo przyspieszają pracę. Jeśli więc komuś zależy na rysunkowym charakterze planu, może wykorzystać tę funkcję. Nie będzie to tak autorskie jak własny rysunek, ale efekt projektowy i sprzedażowy rekompensuje to z nawiązką.

Jak ustawić “top view” w Lumion – instrukcja krok po kroku

Masz opracowaną koncepcję w Lumion i chcesz teraz zrobić jej widok z góry? Poniżej instrukcja jak to zrobić najszybciej.

Zobacz instrukcję wideo

1. Schowaj drzewa

W Twoim projekcie jest sporo drzew? Najpierw zmień ich przezroczystość w Lumion. Pozwoli to pokazać klientom, co planujesz pod ich koronami. Wystarczy zaznaczyć drzewo lub całą grupę drzew i w panelu właściwości, który pojawi się w prawym górnym rogu, ustawić suwakiem poziom ich przezroczystości.

2. Przygotuj Top View w Lumion

W zakładce Zdjęcia ustaw kolejne ujęcie, tym razem z widokiem kamery przypominającym rzut z góry lub widok z lotu ptaka.

3. Ustaw Widok Prostokątny

Następnie do wybranych wcześniej ustawień dodaj efekt „Widok Prostokątny”.

Podpowiedź:
Po dodaniu tego efektu zauważycie, że ustawiony wcześniej przez Was rzut z góry na wizualizacji zmienił się w rzut 2D bez skrótów perspektywicznych, przez co wyraźnie widać wszystkie zaprojektowane elementy. Taki widok bez problemu będziecie mogli skalować w dowolnym programie metrycznym.

4. Zmodyfikuj efekt „Widok Prostokątny”

Po rozwinięciu efektu „Widok Prostokątny” zauważycie, że można go edytować. Znajdziecie tam opcję „Odcięcie tyłu” oraz „Kolor wypełnienia”. Jeżeli chcecie przedstawić klientom tylko projektowany obszar bez dodatkowego tła w postaci terenu, który z automatu pokazuje się w programie Lumion, warto „odciąć tył” na Waszej wizualizacji. Możecie to zrobić przesuwając suwak przy opcji „Odcięcie tyłu” lub wprowadzając wartość po prawej stronie suwaka. W ten sposób „wyciągniecie na wierzch” Wasz projekt.

Podpowiedź:
Warto tutaj pamiętać o dodatkowym ustawieniu „Kolor wypełnienia”. Polecamy zmienić go na kolor biały. Będzie to przydatne w momencie importowania gotowej wizualizacji z planem 2D z Lumion na arkusz do projektu technicznego (czysta wizualizacja bez zbędnych ramek).

5. Dodanie odnośników do planu

Ostatnim etapem jest dodanie odnośników z opisami do przygotowanej wizualizacji z planem 2D. Możecie to wykonać w programie metrycznym np. ARCHICAD lub wektorowym np. Adobe Illustrator. Można wykonać to w programie Adobe Photoshop, ale jeżeli zależy Wam na najwyższej jakości to polecamy programy wektorowe. Istnieje możliwość, aby zrobić to też w Lumion, ale mamy wtedy mniejszy wybór elementów graficznych czy krojów czcionek. Tu widok gotowego planu 2D już z odnośnikami.

Fotorealistyczne rendery w mgnieniu oka

Zobacz więcej