7 wskazówek dotyczących tworzenia fotorealistycznych renderów
Jak tworzyć w Lumionie rendery wyglądające jak zdjęcia?

Od renderu do rzeczywistości
Fotorealizm jest powszechnym celem w renderingu architektonicznym – tworzenie renderów tak przekonujących, że można je pomylić ze zdjęciami. Osiągnięcie tego poziomu realizmu polega jednak na opanowaniu kilku kluczowych technik, w tym oświetlenia, które wydaje się naturalne, materiałów, które wyglądają namacalnie i kompozycji, które przyciągają wzrok.
W tym przewodniku przeanalizujemy te podstawowe elementy, wraz z kilkoma innymi najważniejszymi wskazówkami, które pomogą Ci skutecznie zatrzeć granicę między renderem a rzeczywistością.
Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak powstała ta fotorealistyczna replika kultowego zdjęcia Kaufmann House, przeczytaj wywiad z artystą wizualizatorem 3D Carlosem Rodriguezem tutaj, a następnie przewijaj dalej, aby uzyskać wskazówki.
#1
Model powinien być jak najbardziej szczegółowy
Im bardziej szczegółowy model, tym bardziej realistyczny będzie renderowany obraz. Nie zapomnij o ciągłym dostosowywaniu modelu, aby zapewnić najlepsze możliwe rezultaty w Lumion.
Aby usprawnić ten proces, utwórz połączenie na żywo z oprogramowaniem CAD za pomocą Lumion LiveSync, dzięki czemu możliwe będzie modelowanie i podgląd wizualizacji obok siebie. Szybko wprowadzaj zmiany w modelu i testuj pomysły projektowe na dowolnym etapie, widząc ich wpływ w czasie rzeczywistym.

#2
Powierzchnie detali z materiałami PBR
Realistyczne tekstury to sekretny składnik uzyskiwania fotorealistycznych obrazów. Materiały PBR Lumiona (bazujące na fizyce) są tutaj nieocenione, ponieważ naśladują interakcję światła z rzeczywistymi powierzchniami.
Edytor materiałów pozwala również zdefiniować każdą właściwość drewna, kamienia lub tekstyliów, dzięki czemu można dodać realistyczne zużycie, chropowatość, współczynnik odbicia i nie tylko. W połączeniu z efektem ray tracingu – do którego przejdziemy nieco później – właściwości tekstur będą wyglądać jeszcze bardziej realistycznie.
Więcej wskazówek na temat korzystania z biblioteki materiałów i edytora można znaleźć w tym przewodniku.

#3
Układanie kompozycji warstwami
Każda fotografia ma pierwszy plan, środek i tło – lub przynajmniej dwa z tych trzech elementów. Warstwy te nie są tylko elementami kompozycji, ale są niezbędne do przekazywania głębi i relacji przestrzennych w renderach.
Strukturyzując scenę w ten sposób, tworzysz wizualną podróż dla widza, prowadząc jego wzrok od punktu początkowego pierwszego planu, poprzez szczegóły środka, aż do rozległego tła, poszerzając jego perspektywę i w pełni zanurzając go w przestrzeni.
Pamiętanie o tych odrębnych warstwach podczas budowania sceny pozwala tworzyć bardziej spójne i dynamiczne rendery, które przyciągają widza i wzmacniają ogólny efekt.

#4
Odtwarzanie warunków oświetleniowych
Aby dopasować render do istniejącego zdjęcia, oświetlenie i warunki pogodowe muszą być dokładnie takie same. Pomóc w tym może efekt studium nasłonecznienia, który symuluje warunki oświetleniowe panujące w określonej części świata w określonym dniu lub o określonej godzinie. Znajdź go w +FX w trybie fotograficznym, włącz go, a następnie odpowiednio dostosuj ustawienia.
Jeśli oryginalne zdjęcie zostało zrobione w słoneczny lipcowy poranek, wystarczy wprowadzić te szczegóły, aby odtworzyć to samo środowisko dla swoich renderów.
#5
Większy realizm dzięki ray tracingowi
Jednym z najpotężniejszych narzędzi do osiągnięcia fotorealizmu jest efekt ray tracingu. Poprzez dokładną symulację naturalnego zachowania światła, skraca drogę do uzyskania wizualizacji z oszałamiająco realistycznym oświetleniem, odbiciami i cieniami.
W Lumion znajdziesz ją w +FX. Wystarczy go włączyć, aby zwiększyć poziom realizmu scen. W najnowszej wersji Lumion możesz także zobaczyć wpływ ray tracingu na swoje projekty w czasie rzeczywistym, eliminując potrzebę czekania na załadowanie podglądu. Jeśli planujesz używać ray tracingu we wszystkich swoich zdjęciach lub filmach, możesz dodać go do Listy efektów nadrzędnych, a zostanie on zastosowany do każdego ujęcia.
#6
Właściwa kompozycja
W przeciwieństwie do filmów, obrazy dają tylko jedną klatkę do opowiedzenia swojej historii. Dlatego też kompozycja ma kluczowe znaczenie. Jeśli odtwarzasz istniejące zdjęcie, ważne jest, aby spróbować uzyskać kompozycję jak najbardziej zbliżoną do oryginału.
Pomoże w tym siatka wyświetlana w oknie podglądu trybu fotograficznego – wyrównanie do niej niektórych elementów projektu może stworzyć zrównoważoną kompozycję. Zasada trójpodziału to przydatna wskazówka, która pomaga przyciągnąć wzrok widza do preferowanych punktów centralnych.
Efekt perspektywy 2-zbiegowej może również pomóc w tym przypadku, sprawiając, że pionowe linie stają się proste i usuwając wszelkie zniekształcenia. Po jego włączeniu można dostosować suwak, aby zmienić stopień zastosowania efektu.
Gdy wszystko jest już gotowe, możesz wybrać preferowany współczynnik proporcji, klikając strzałkę rozwijaną w prawym dolnym rogu okna podglądu. Współczynnik proporcji pomaga dostosować obrazy do różnych platform medialnych. Można wybierać spośród pięciu predefiniowanych proporcji – 16:9, 1:1, 3:2, 4:5 lub 1,91:1 – lub przełączać się między orientacją pionową i poziomą, klikając ikonę obok menu.
#7
Kierowanie uwagi widza
Inne ustawienia, które pozwalają łatwo manipulować tym, co widzi widz, obejmują ogniskową i wysokość kamery.
Regulacja ogniskowej w Lumionie pozwala kontrolować, jak duża część sceny jest widoczna i jak przedstawiane są relacje przestrzenne między obiektami. Suwak Ogniskowa znajduje się w oknie podglądu w trybie fotografowania. Aby skutecznie uchwycić projekt architektoniczny w jego kontekście, zalecany jest zakres 24-35 mm.
Jeśli chodzi o wysokość kamery, zazwyczaj zalecany jest poziom oczu, aby naśladować widoki widziane przez ludzkie oko. Zakres ten wynosi zwykle 1,5 – 1,8 m, ale można go ustawić na dowolną wartość, korzystając z pola poniżej okna podglądu.

Gotowy do stworzenia własnego fotorealistycznego renderu?
Teraz, gdy jesteś już wyposażony w wiedzę, dlaczego by nie spróbować? Jeśli nie jesteś na bieżąco z najnowszą wersją Lumion, możesz wypróbować ją za darmo dzięki 14-dniowej wersji próbnej Pro. Pobierz ją już teraz, aby poznać wszystkie możliwości oprogramowania. Mamy nadzieję, że Ci się spodoba!